Tag Archives: choices

from slurpees to protein packs

4 Jan

5999371394_7faa983107Good news is on the horizon for 7-Eleven shoppers.

Shifting some of their focus away from sugar loaded sodas and slurpees, 7-Eleven announced that by 2015 they aim to have “20 percent of sales come from fresh foods, up from about 10 percent currently.”

Why are fresh food choices popping up all of a sudden? Joseph M. DePinto, the chief executive of 7-Eleven says, “We’re aspiring to be more of a food and beverage company, and that aligns with what the consumer now wants, which is more tasty, healthy, fresh food choices.” Another reason why fresh foods are desirable to 7-Eleven is due to the drop in cigarettes sales. To make up for those losses they are hoping that fresh food options will help sustain their profits.

An example of a fresh food product they are rolling out is their “bistro snack protein pack”, similar to the ones you find at Starbucks that include “cheddar cheese cubes, grapes, celery, baby carrots and hummus.” A much better choice when compared to their slurpees, packed with high fructose corn syrup, natural flavors, sodium benzoate, and lots of artificial food dyes.

As the food movement continues to gain momentum, we as consumers should uphold our voices and beliefs. As we vote with our dollars and forks, we will undoubtedly continue to see change unfold before our very eyes.

Photo courtesy of time_anchor

Shopping matters

16 May

slide01For those 501c3’s looking to help educate the public on how to eat healthy on a budget, you should take a look at these available grants. Grant applications end on June 13, 2012, and if you have any questions feel free to reach out to cookingmattersgrants@strength.org

In order to cook at home it’s important to shop well, and wisely. Here are some tips for eating healthy on a budget from Cooking Matters:

  • Compare unit pricing: This is an important step in deciding what goes in your cart and why. By choosing the more affordable option, you can save a lot of money! For example, if you have the option between a 32oz bag of brown rice for 4.3 cents per ounce, or a 16oz bag of brown rice for 7.3 cents per ounce, what would you do? To save money you would chose the first option, as you would get more rice for your buck.
  • Practice reading food labels: Comparing nutritional information can help you make healthier choices. Here is some general information that may help guide you when looking at the nutritional value of foods, and here is some more specific information that will help you learn the percentages of these nutrients that your body needs.
  • Identify whole grains: Whole grains provides us with fiber, iron and B vitamins. Make sure to read food labels, and try to buy products with the least amount of ingredients. Also, when buying breads take a look to make sure that whole wheat is the first on the ingredient list, which means the bread is made up of mostly that ingredient.
  • How to buy fruits & vegetables on a budget: Chose frozen fruits and vegetables with no sugar, salt or fat added. The ingredient list should list the vegetable or fruit only. Look for canned fruit that is only packed in it’s own juices, and make sure to rinse them before eating. Rinse canned beans or vegetables to remove some of the sodium that is added for preserving the food. When buying local, try heading to the farmers market or stand at the end of the day for reduced price items. Even better, if you have access to a garden plot, back or front yard, patio, or even windowsill, try planting your own vegetables and herbs!

For our readers out there, feel free to share your money saving tips for healthy eating all year round.

Photo courtesy of cooking matters